Extra szűz vagy sansa olaj?
Gyakran felmerül a kérdés: mi a különbség az extra szűz, a szűz vagy a sansa olajok között?
Nézzük meg részletesen!
MI A KÜLÖNBSÉG AZ EXTRA SZŰZ (EVO) OLAJ ÉS AZ OLÍVAOLAJ KÖZÖTT?
Az extra szűz olívaolajat kizárólag mechanikai eljárásokkal nyerik a frissen szedett olajbogyók préselésével, ez teszi lehetővé az olíva gyümölcs összes tulajdonságának megőrzését. A nem extra szűz olívaolajat finomított olívaolajok és szűz olívaolajok keverékéből nyerik.
De nézzük, hogyan osztályozzák az olajokat és milyen jellemzők alapján.
EXTRA SZŰZ OLÍVAOLAJ
Az extra szűz olívaolaj (vagy EVO-olaj) a legtermészetesebb termék, amelyet kaphatunk, igazi frissen facsart olajbogyó.
Az olaj extra szűznek minősül, ha:
- közvetlenül olívabogyóból és kizárólag mechanikai eljárásokkal nyerik, hidegen sajtolják, 27°-nál alacsonyabb hőmérsékleten
- kémiai és fizikai jegyei az uniós előírások által megkövetelt paraméterek hosszú sorát kielégítik, például a savassága 0,8%-nál kisebb
- professzionális kóstolók által végzett érzékszervi vizsgálata azt mutatja, hogy nincs hibája a terméknek és gyümölcsös. Az olaj gyümölcsössége a szaglás és az ízérzés azon kombinációja, amely az olíva illatát és ízét idézi.
Ha egy olaj a kóstoláskor hibákat mutat és a kémiai paraméterei nem kielégítőek (még akkor is, ha malomban előállított és csak mechanikai eljárással nyert olajról van szó), akkor nem lehet extra szűz olajként katalógusba hozni, hanem szűzként vagy lampanteként.
SZŰZ ÉS EXTRA SZŰZ OLÍVAOLAJ – KÜLÖNBSÉG
A szűz olívaolajat az extra szűz olívaolajhoz hasonlóan mechanikai eljárásokkal állítják elő, de nem elégíti ki teljesen azokat az analitikai és érzékszervi paramétereket, hogy az extra szűz olajok közé sorolható legyen. A szűz olívaolaj olyan, alig észrevehetően „hibás” termék, amelynek olajsavban kifejezett savtartalma nem haladhatja meg a 2 grammot 100 grammonként.
FINOMÍTOTT OLÍVAOLAJ ÉS OLÍVAOLAJ
Az olívaolajat vagy a finomított olívaolajat lampante olaj vagy szűz olívaolaj finomításával nyerik. A finomítás során csökkentik az olaj magas savasságát, színtelenítik és megszüntetik a szagokat. Az eredmény egy olyan olaj, amelynek olajsavban kifejezett szabad savtartalma nem haladja meg a 0,30 g/100 g-ot. Ezt a finomított olajat változó mennyiségű extra szűz olajjal vegyítve olívaolajat kapunk.
Az olívaolaj az extra szűz olívaolajjal ellentétben világosabb színű és lágyabb ízű. Elsősorban főzéshez vagy sütéshez használható.
SANSA OLAJ
A törköly az a paszta, amely a szűz és extra szűz olaj első sajtolása után megmarad. Ez a hulladékanyag azonban még mindig gazdag olajban, amely oldószeres kezeléssel vagy fizikai eljárásokkal kinyerhető. Az eredmény egy nyers törkölyolaj, amelyet további finomítási folyamatnak kell alávetni, hogy ehetővé váljon. A nyers olívapogácsa-olaj finomításából nyert olaj savtartalma olajsavban kifejezve legfeljebb 0,30 g/100 g.
A finomított törkölyolaj szűz vagy extra szűz olívaolajjal történő dúsításával olyan olívapogácsa-olajat kapnak, amelynek olajsavban kifejezett savtartalma legfeljebb 1 g/100 g.
A törkölyolaj jóval alacsonyabb áron kapható, mint a szűz és az extra szűz olívaolaj. Főleg az ipari és kozmetikai ágazatokban, valamint az energiaszektorban biomassza és bioüzemanyag előállításában használt olaj.
LAMPANT OLAJ
A lampant olaj szűznek minősül, mivel az olajbogyó mechanikai préselésével állítják elő. Ennek a terméknek azonban magas a savassága, ezért az íze és illata is kellemetlen lehet. Azért hívják így, mert az ókorban háztartási lámpák tüzelőanyagaként használták. A lampant olaj finomított olajjá alakítható, kis mennyiségű extra szűz olívaolaj hozzáadásával olívaolaj lesz belőle.